Inloggen
Winkelmandje

Vanaf € 17,50 gratis verzending

U ziet onze winkelvoorraad

Welke lengte heeft u nodig?
/
U heeft 0 stuks nodig voor 0 euro incl. BTW
21,90
Zet op verlanglijst

Verschijningsdatum -> onder de artikelomschrijving

Indien voor 18.00u besteld: Levertijd; 1-2 werkdagen
Toevoegen aan favorieten
  • Altijd de laagste prijs voor nieuwe Nederlandstalige boeken
  • Bijna altijd een scherpe prijs voor kantoorartikelen
  • Gratis verzending vanaf € 17,50 (Binnen NL)
  • Retouren na mailoverleg met de winkel
  • Artikelomschrijving & specificaties
  • Documenten
  • Veel gestelde vragen

Artikelomschrijving

"Me kete liber, plot me vezhgime te mencura rreth nderhyrjes nderkombetare nga realiteti ne terren, ambasadori Daan Everts ka dhene nje tjeter kontribut te madh."

Edward P. Joseph, John Hopkins School of Advanced International Studies, ShBA


"Mbi te gjitha, libri reflekton pervojen civile e politike, legale e diplomatike te autorit ne nderhyrje te tilla, modelimin e tij praktik ne reagimet dhe pergjigjet ndaj cdo ngjarjeje konkrete. Ne kete kuptim, botimi ne fjale misheron edhe sjelljen sociale te autorit, te ushqyer ne vite prej nje konceptimi qartesisht demokratik dhe te mbeshtetur nga praktika e filozofi liberale."

Rexhep Meidani, President i Republikes se Shqiperise, 1997-2002

"Ky botim i jashtezakonshem nga Daan Everts na jep nje sfond te qarte, edhe njezet vjet me vone, per problemin e marrjes se pergjegjesive, integritetit, pajtimit dhe forces se ligjit ne Ballkanin Perendimor."
Lodewijk Casteleijn, Anetar i Komisionit te Helsinkit, Hage, Holande


Te ruash paqen ne Shqiperi dhe ne Kosove eshte nje veper qe eksploron perpjekjet e bashkerenduara per te rindertuar dhe modernizuar shoqerite qe kane shenja nga e kaluara e tyre komuniste, pas trazirave dhe perplasjeve shoqerore. Ne Shqiperi, keto perpjekje u rrezikuan nga polarizimi politik, duke perfshire ketu edhe nje perpjekje te deshtuar per grusht shteti te vitit 1998 dhe ardhjen e refugjateve nga Kosova. Ne anen tjeter, ne Kosove, sfida u perkeqesua nga historia e shtypjes, e rezistences, e luftes dhe e zhvendosjes masive te popullsise. Ky liber, bazuar ne pervojen e brendshme, pershkruan gjithe ulje-ngritjet e pasluftes dhe hedh drite mbi dobesine politike, financiare dhe administrative te nje nderhyrjeje humanitare.

DAAN EVERTS eshte ish-diplomat holandez me pervoje te gjate ne diplomacine dypaleshe dhe shumepaleshe, qe merret me trajtimin e (pas)konfliktit, pajtimin dhe rindertimin. Ai ka drejtuar misione ne terren, si pjese e strukturave te rendesishme te BE-se, OKB-se, OSBE-se dhe te NATO-s ne situata te ndryshme krize.

Taal: alb
Aantal pagina's: 280
Verschijningsdatum: 22-03-2022

Specificaties

Stel een vraag over dit artikel

         

Winkelmandje

Wis filters

Filter

Annuleren
Bevestigen